Juliuż cesar ruchał dzieci xD xD
Wyświetlenia: 1850 / 0 | Seria: Zwyczajne | Dodano przez:anon
Ironiczny humor opierający się na przedstawieniu znanych postaci w kuriozalny sposób, szczególnie w karykaturach, nie jest nową rzeczą. Już podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej krążyły pamflety i ulotki, które wyśmiewały znane osobistości w często nawet zupełnie nierealistyczny sposób. Jednym z co bardziej perwersyjnych przykładów jest wizerunek Markiza de Lafayette ujeżdżającego ogromne przyrodzenie, ku uciesze królowej Marii Antoniny. Mimo tego, że gatunek ten rozwijał się wręcz bez przerwy przez następne lata (szczególnie podczas obu wojen światowych), jego prawdziwy rozkwit zaczął się podczas ery wszechobecnego internetu.
"Juliuż cesar ruchał dzieci xD xD" jest jednym z najlepszych przykładów internetowej anty-kultury. Humor w tym memie nie opiera się na klasycznej konstrukcji utworzenia sytuacji a następnie dostarczenia puenty (chociaż ta też występuje) a raczej na dekonstrukcji znanych kontekstów kulturowych. Zanim do nich przejdę, zamierzam omówić sam wygląd tego dzieła. Styl rysunku jest prosty, nieestetyczny, wręcz "brzydki". Źrenice postaci nie są skierowane w jednen punkt, są rozbiegane po ich oczach. Proporcje nie są zachowane a pozy są nienaturalne. Całość sprawia wrażenie, jakby została wykonana w jakimś prostym programie graficznym (np. MS Paint) bez specjalnego wysiłku ze strony autora. Czy ten styl był zamierzony trudno powiedzieć, nie ulega wątpliwości, że dodaje ironii i prześmiewczego charakteru całej pracy.
Warto zatrzymać się i pomówić o kontekstach zawartych w tej pracy. Pierwszy jest oczywisty: są to karykaturalnie przedstawione postacie z "Asteriksa i Obeliksa", francuskiego komiksu o wiosce galów, która z pomocą magicznego wywaru czyniącego człowieka niewiarygodnie silnym, broni się przed Rzymianami. Komiks ten mówi o jednym z najczęstszych motywów narodu: obronie swojej niepodległości, będąc równocześnie przystępnym dla dzieci. Być może to właśnie przełożyło się na jego popularność w Europie, w tym w dużej mierze w Polsce. Rozważania na temat tego czy komiks ten trafia szczególnie do Polaków z powodu naszej historii zasługują na osobną pracę, więc skupię się na odwołaniach w memie. Pierwszy i ostatni kadr przedstawia jednego z tytułowych bohaterów, Asteriksa. Jest on małym, lecz sprytnym galem, który niejednokrotnie przechytrza Juliusza Cezara na stronach komiksu. Na drugim i trzecim kadrze występuje Kakofoniks, miejscowy bard, który śpiewa tak źle, że prawie każdy zeszyt kończy się na uczcie, podczas której jest on przywiązany do drzewa, żeby nie fałszował. W pierwszym tekście mema występuje już wyśmianie (aczkolwiek nie do końca złośliwe) oryginału. W słowach "cocafenax zaśpiewaj coś" widać zmianę tego imienia na inne, znacznie mniej poważne. Dodatkowo sam zwrot wydaje się wyśmiewać barda, kiedy Asteriks tak bezpośrednio prosi o zaśpiewanie czegoś, być może zdając sobie sprawę z miernych umiejętności cocafenaxa (jest więc możliwe, że chce go w ten sposób wyśmiać). Bard, być może niespodziewanie, odpowiada mu drugim, nieco bardziej enigmatycznym nawiązaniem kulturowym.
Zdanie "juliuż cesar ruchał dzieci xD xD" można rozumieć dwojako. W bardziej bezpośrednim sensie, galowie wyśmiewają przywódcę Rzymu, ich największego wroga. Będąc pod ciągłym oblężeniem ze strony czterech rzymskich obozów, humor jest jedną z broni, których nawet sam Jowisz nie może im odebrać. Będąc jednak świadomym polskiej "sceny memicznej" można odebrać drugie znaczenie. Wynika ono z "cenzopap", czyli memów o św. Janie Pawle II. Wiele z nich, ma na celu wywołanie silnych emocji u odbiorców szanujących postać Papieża, przedstawiając go dokonującego różnych nikczemnych czynów (np. zbombardowania Hiroszimy w memie "Habemus Napalm"). Swoistym hasłem programowym tego gatunku memów jest "JP2GMD" czyli "Jan Paweł Drugi Gwałcił Małe Dzieci". Wers wyśpiewany przez cocafenaxa jest jasnym odniesieniem do tego typu memów. Następuje jednak jego spłycenie (zmiana "gwałcił" na ruchał) oraz zmiana podmiotu. Zastosowanie Juliusza Cezara w roli Papieża tworzy przy okazji pewną ciekawą metaforę. Tak samo jak Galowie, którzy są odosobnieni w obronie przed Rzymem, szkalują najważniejszego Rzymianina, tak samo twórcy cynicznych, ironicznych memów opartych na czarnym humorze, szkalują jednego z najważniejszych Polaków w historii, odosobnieni od większości społeczeństwa, w swoich internetowych kryjówkach. Porównanie to nie usprawiedliwia zachowania tych drugich, tylko ukazuje zupełnie inny, znacznie bardziej cyniczny i ironiczny wygląd wioski galów w świecie tego mema.
Ostatnim elementem jest puenta. Nie występuje w formie słów, tylko wykrzywionego wyrazu twarzy Asteriksa, podobnego do powszechnie używanej internetowej emotki "xD". Ukazuje to oczywiste rozbawienie ze strony małego gala po usłyszeniu słów barda. Osobiście też uważam, że wyśmiewa w ten sposób niektórych odbiorców cenzopap. Teskt cocafenaxa jest zupełnie prosty, pozbawiony głębi, wulgarny i mało oryginalny. Mimo to, Asteriks wydaje się być w siódmym niebie po usłyszeniu tych słów. Tak samo odbiorcy memów szkalujących Jana Pawła II, śmieją się z niskiego humoru obrażającego znane osobistości (oczywiście nie zawsze, jest to wrażenie które odniosłem podczas analizy mema). Być może właśnie to, zamiast prostego rozbawienia, jest celem mema - pokazanie subiektywnej wizji i przekazanie opinii autora na temat cenzopap oraz ich odbioru.
Podsumowując, "juliuż cesar ruchał dzieci xD xD" jest pięknym przykładem polskiego nurtu ironii i karykatury w memach, który mimo tak małej ilości tekstu i tylko czterech kadrów, zawiera w sobie zaskakującą ilością głębi w tym, co wydaje się jej zupełnie w sobie nie mieć.
cocafenax zaśpiewaj coś
juliuz cesar ruchał dzieci xD XD